Major Activity

Wildlife, Environment and Elephant Quiz on 31st July, 2019

 

A Wildlife, Environment and Elephant Quiz was organized by Wildlife Institute of India in collaboration with ENVIS Resource Partner “Wildlife and Protected Areas” at WII and Elephant Cell, WII on 31st July, 2019 to commemorate World Elephant Day to be celebrated on 12th August, 2019. Various 37 local schools from Dehradun and Mussoorie participated in the quiz. A total of 36 schools participated for group I category (classes 6, 7 & 8) and 35 schools for group II (classes 9, 10 & 11), which comprised of 213 student participants.

 

The following school children participated in Wildlife, Environment and Elephant Quiz 2019

 

S. No.

Name of School’s

GROUP-I

Class

GROUP-II

Class

1.        

ST. JUDE'S SCHOOL

1.    JIYA NEGI

VI

1.       RADHIKA RAWAT

XI

2.    ABHINAV SEMWAL

VII

2.       SHASHANK TOMAR

IX

3.    DEVESH RAJ

VIII

3.       AKSHAT RAWAT

X

2.        

ST. KABEER ACADEMY

1.       AVNI GUPTA

VI

1.       MRIDUL DOBHAL

XI

2.       DIVYANSH RAWAT

VII

2.       SHANI DANGWAL

X

3.       NIVEDITA SHUKLA

VIII

3.       ARPITA NAUTIYAL

IX

3.        

GALAXIAN INTERNATIONAL SCHOOL

1.       SANJANA CHAMIYAL

VI

1.       SIMRAN KAMBOJ

IX

2.       LAKSHYA SAINI

VII

2.       KIRTI KARKI

X

3.       KARTIK SAINI

VIII

3.       RAHUL RAWAT

IX

4.        

DELHI PUBLIC SCHOOL GHAZIABAD (DPSG)

1.    SHWETANK GULERIA

VI

1.       MAANYA TOMAR

IX

2.    MAHIKA GOEL

VII

2.       AAYUSH JAIN

X

3.    VIHAN BHATT

VIII

3.       ANUSHKA GUPTA

XI

5.        

DOON PRESIDENCY SCHOOL

1.       INDIRA SINGH

VI

1.       SUHANI MADHWAL

IX

2.       SHRUTI

VII

2.       GOPAL CHAMOLI

X

3.       ATHARVA KAMBOJ

VIII

3.       SANYA THAPA

XI

6.        

UNIVERSAL ACADEMY DEHRADUN

1.       AKUL AGGARWAL

VII

1.       YASHODHAN ANIL DESAI

IX

2.       ARSH

VII

2.       NINAD GANGODKAR

X

3.       YASHASWI MALIK

VIII

3.       GARIMA SINGH

XI

7.        

ST. MARY'S SEC. SCHOOL

1.       SHREYASHREE TIWARI

VIII

1.       SHIVANI CHAUDHARY

IX

2.       ADITYA RANA

VIII

2.       DIVYANSH RAI

IX

3.       ABHIJEET KUMAR

VIII

3.       ADITYA THAKUR

X

8.        

NEW DOON BLOSSOMS SCHOOL

1.       SNIGDH SIMALTI

VI

1.       DEVYANI DUKLAN

X

2.       AKANSHA NEGI

VIII

2.       ARYAN SHARMA

XI

3.       TANMAY KHUGSHAL

VII

3.       HARSHVARDHAN BHANDARI

IX

9.        

DOON BLOSSOMS SCHOOL

1.       AKSHANSH UNIYAL

VIII

Not Participated

 

2.       SHAURYA SAXENA

VII

3.       NAINA VERMA

VI

10.    

RAJA RAMMOHAN ROY ACADEMY

1.       TANISHA GULATI

VI

1.       PARINITA BISHT

IX

2.       NAMAN BISHT

VIII

2.       HARSHIT SINGHAL

X

3.       RUDHRA PRATAP CHOUDHARY

VIII

3.       JYOTSNA NAUTIYAL

XI

11.    

NORTH POINT CHILDREN ACADEMY, DEHRADUN

1.       SHAURYA GUPTA

VI

1.       MITHKAH RAIHING

IX

2.       PIHU DHIMAN

VII

2.       KANISHKA VERMA

X

3.       TRIPTI CHOWDHARY

VIII

3.       PRIYANSHU PATHAK

XI

12.    

UNISON WORLD SCHOOL

1.       MANASVI PAL

VI

1.       AADYA SOOD

X

2.       SHREYA AGRAWAL

VII

2.       UDITI GUPTA

X

3.       SHREYA SARRAF

VIII

3.       CARONA KARKI

XI

13.    

OAK GROVE SCHOOL

1.       SYED AYAAN RAZA

VII

1.       SWATANTRA TIWARI

X

2.       RAJU KUMAR

VIII

2.       TARUN KUMAR

X

3.       SHRIYAM KUMAR

VII

3.       ANKIT V. SHIKSHARTHI

IX

14.    

HILTON'S SCHOOL

1.       MANYA BATRA

VIII

1.       ADITI JOSHI

XI

2.       NAINA VASHISTH

VII

2.       SAMEEKSHA AHUJA

XI

3.       GARVIT SACHDEVA

VIII

3.       AMRITANSHU PUROHIT

IX

15.    

MARSHALL SCHOOL

1.       PRIYANSHU KATHAIT

VIII

1.       MANYA SINGHAL

X

2.       AAYUSHI GOYAL

VIII

2.       ABHISHEK BADOLA

XI

3.       PARIDHI CHAUDHARY

VIII

3.       YASH SAJWAN

XI

16.    

ST GEORGES COLLEGE

1.       AYUSH RASTOGI

VII

1.       UJJWAL SINGLE

X

2.       ARNAV GROVER

VIII

2.       ARADHYA DANG

X

3.       SHARDUL ADHIKARY

VIII

3.       RIJUL CHAUDHARY

X

17.    

DEHRADUN PUBLIC SCHOOL

1.       SANJAY KUMAR

VI

1.       AYUSH DHIMAN

IX

2.       VISESH KUMAR

VII

2.       PRIYA GIRI

X

3.       SIMRAN SAINI

VIII

3.       ARPIT PAUL

X

18.    

CARMAN RESIDENTIAL & DAY SCHOOL

1.       ANSH TRIVEDI

VIII

1.       VEDANT DHASMANA

IX

2.       AYUSHI BHATT

VIII

2.       PALLABI RAWAT

XI

3.       ANUSHKA PUNDIR

VIII

3.       DEEPTAKSHIKA ARYA

XI

19.    

KASIGA SCHOOL

1.       KRRISH BHASIN

VIII

1.       RICHA ROY

XI

2.       ARUSH GOEL

VIII

2.       HARSHITA SOBHANI

X

3.       TANVI BARTAR

VII

3.       ADITYA HARLALKA

X

20.    

K V ONGC

1.       AMBAR

VI

1.       AYUSH RANJAN

XI

2.       SIDDHARTH SARKAR

VII

2.       ANANYA RAI

X

3.       KHUSHI BISHT

VIII

3.       SNEHA SINGH

X

21.    

THE PRESIDENCY INTERNATIONAL SCHOOL

1.       DEV AGARWAL

VI

1.       ADITYA GUSSAIN

IX

2.       MEHUL KAINTURA

VII

2.       LOVRIN SAINI

X

3.       DEEPIKA RAWAT

VIII

3.       JUHI KRISHALI

XI

22.    

DSKSS SECONDARY SCHOOL

1.       VARCHASAV YADAV

VII

1.       SHIVANK CHOUDHARY

IX

2.       TANNU RATHORE

VIII

2.       ADITI

X

3.       HARSHIT SAINI

VIII

3.       PREETI KAUR

X

23.    

SCHOLARS HOME

1.       SHIVANSHI BISWAS

VI

1.       ADITYA PAUHARI

IX

2.       TEJAS CHAUDHARY

VII

2.       MANYA GUPTA

X

3.       GHAZI KAZMI

VIII

3.       RAJVIR SINGH

XI

24.    

ANN MARY SCHOOL

1.       ARUNIMA OJHA

VIII

1.       ADNAN SAEED AHMAD

IX

2.       SUNIDHI DATTA

VIII

2.       ANANYA BHARDWAJ

XI

3.       SAMARTH KHATTRI

VIII

3.       DHANANJAY SINH

XI

25.    

THE HERITAGE SCHOOL

1.       ASHWIN THAPLIYAL

VI

1.       BHAVINEE

IX

2.       SHREYASH RAWAT

VII

2.       ANSHUMAN GHILDDYAL

X

3.       ABHILASHA RAWAT

VIII

3.       TEJASVI CHAURASIA

XI

26.    

CAMBRIAN HALL

1.       SANSKAR SAHU

VIII

1.       CHAHAK JAIN

XI

2.       ABHAY MUNDRA

VII

2.       AKSHAYA ARORA

X

3.       PRATYUSH SHAHI

VI

3.       SUBHOJIT BAGCHI

IX

27.    

DAV PUBLIC SCHOOL

1.       PRANJAL NEGI

VIII

1.       ARYAN PUNDIR

XI

2.       PRIYANSHU NEGI

VII

2.       NIKITA RAWAT

X

3.       RIA CHAUHAN

VI

3.       SHAURYA SINGH KARASI

XI

28.    

ST. JOSEPH'S ACADEMY

1.       IRA GAYATRI JHA

VIII

1.       UDITA UNIYAL

X

2.       KUSHAGRA ADITYA JHA

VI

2.       SIDDHARTH CHAUDHRY

X

3.       LAVANYA RAWAT

VII

3.       DHRUV SEMALTI

IX

29.    

HIM JYOTI SCHOOL

1.     POOJA BAGHARI

VI

1.       GARIMA SHARMA

IX

2.     REKHA PANWAR

VII

2.       GITANJALI JOSHI

X

3.     AKRITI RANA

VIII

3.       SAKSHI KIMOTI

XI

30.    

SAIGRACE ACADEMY INTERNATIONAL

1.       ARYAN CHAUDHARY

VI

1.       PRAJAKTA UNIYAL

IX

2.       PRIYANSHU SHARMA

VII

2.       ABHINAV KHANSALI

XI

3.       BHUMI SHARMA

VIII

3.       ISHA UNIYAL

XI

31.    

WYNBERG ALLEN SCHOOL

1.       KRITIN GARG

VIII

1.       RAGHAV AGARWAL

XI

2.       DHAIRYA KANODIA

VIII

2.       PRABHNOOR K SAHANI

X

3.       SHARIKA SINGH

VIII

3.       NIKHIL SHAHANI

X

32.    

THE ASIAN SCHOOL

1.       RAGHAV TRIVEDI

VI

1.       ADITYA DABRAL

IX

2.       PRATITI JOSHI

VII

2.       ROHAN TRIVEDI

X

3.       AKSH SINGH

VIII

3.       AVANTIKA RAJ

XI

33.    

GRD ACADEMY

1.       ABHIMANYU CHAUHAN

VI

1.       SURYANSH YADAV

X

2.       SANCHITA KAUSHIK

 

2.       KHUSHI JAIN

X

3.       ANUSHKA GARG

VII

3.       AVRITI DATT

IX

34.    

JASWANT MODERN SR SEC SCHOOL

1.       KANHAIYA PANT

VII

1.       VINAYAK OHRI

X

2.       KUSHNEET KAUR

VIII

2.       ANANYA PAL

XI

3.       SHAILESH OLI

VIII

3.       ANURAG BHARDWAJ

XI

35.    

THE DOON SCHOOL

1.       YUVAN KAMDAR

VIII

Not Participated

 

2.       SIDDHANT SRIVASTAVA

VIII

3.       YASHOVAT NANDAN

VIII

36.    

CARMAN RESIDENTIAL & DAY SCHOOL

 Not Participated

 

1.       DHRUV PATHAK

IX

2.       KAVYANJALI JOSHI

X

3.   AMAN GULERIA

XI

37.    

DOON CAMBRIDGE SCHOOL

1. RIYA BISHT

VII

1. ANURAG PUNDIR

X

2. MAHESH PRASAD

VIII

2. SACHITA GUSAIN

X

3. ANKIT KUMAR

VIII

3. TANVI SILARA

IX

 

Winners of the Wildlife, Environment and Elephant Quiz 2019:

 Group 1: VI, VII & VIII Classes

School Name

Participants Name

Class

Score

Rank

ANN MARY SCHOOL

1.       ARUNIMA OJHA

2.       SUNIDHI DATTA

3.       SAMARTH KHATTRI

VIII

VIII

VIII

59

1st

THE ASIAN SCHOOL

1.       RAGHAV TRIVEDI

2.       PRATITI JOSHI

3.       AKSH SINGH

VI

VII

VIII

57

2nd

DAV PUBLIC SCHOOL

1.       PRANJAL NEGI

2.       PRIYANSHU NEGI

3.       RIA CHAUHAN

VIII

VII

VI

56

3rd

 

 
Group 2: IX, X & XI Classes 

School Name

Participants Name

Class

Score

Rank

THE HERITAGE SCHOOL

1.        BHAVINEE

2.        ANSHUMAN GHILDDYAL

3.        TEJASVI CHAURASIA

IX

X

XI

39

1st

THE PRESIDENCY INTERNATIONAL SCHOOL

1.       ADITYA GUSSAIN

2.       LOVRIN SAINI

3.       JUHI KRISHALI

IX

X

XI

38

2nd

DELHI PUBLIC SCHOOL GHAZIABAD (DPSG)

1.       MAANYA TOMAR

2.       AAYUSH JAIN

3.       ANUSHKA GUPTA

IX

X

XI

37

3rd

 

Glimpses: